
To kamper på fire døgn for G16
Kampene har kommet tett for Haugalandets beste 15- og 16-åringer i sommerperioden. Kraftakademiet
Liten tid til hvile mellom slagene i FKH Akademiet, godt illustrert gjennom hektiske kampdager for blant annet G16-laget den siste uken.
I en førsteomgang som bølget frem og tilbake hadde begge lagene et par store muligheter til å score, men solid keeperspill fra begge lag sørget for at kampen lenge var målløs. Det måtte en dødball til før ballen fikk kjenne på følelsen av nettsus. En hard corner fra Albert Sjo Hystad treffer forsvarsbauta Andreas Ekrene på hodet, og ballen suser opp i krysset.
Keeperen holdt Åsane inne i oppgjøret
I 2. omgang var det bortelaget Haugesund som hadde mest å by på. Åsane strevde med å spille seg ut av det aggressive presset til hvittrøyene og det oppsto mange potensielle muligheter for FK Haugesund på siste tredjedel. En blanding av udyktighet i siste pasning og en god sisteskanse hos hjemmelaget, sørger for at det sjelden blir de helt åpenbare målsjansene.
Når kampen siden gikk inn i sluttfasen dukket en frem til da usynlig Magnus Knutsvik opp på en bakromsball. Han vendte elegant vekk sin oppasser og plasserte ballen rolig i målet bak en meget god Åsane-keeper. Dette sparket avgjorde også kampen med en fortjent 2-0 seier til bortelaget.
Møtte Sogndal på Stord
Drøye tre døgn etterpå var det Sogn og Fjordane sine beste 15- og 16-åringer i form av Sogndal som var motstander på Vikahaugane kunstgress på Stord.
- Kampen startet med et høyt tempo og Sogndal viste tidlig at de var kommet for å krige med alt de hadde for å få et resultat med seg hjem til Sogn. Med gode enkeltspillere, hurtige kontringer og god tyngde på dødball fremsto Sogndal som en tøff motstander, sier Hompland.
I 1. omgang var det FK Haugesund som hadde ballen mest, men slet med å komme til de helt åpenbare sjansene. Etter noen tilløp i begge ender, sendte Andreas Ekrene en lang ball i bakrom mot Emil Skogøy Wåge, som lurte seg bak ryggen til sin oppasser og lobbet ballen nydelig i mål. Denne ledelsen holdt i nøyaktig 50 sekunder, før en Sogndal-spiller løp seg fri i Haugesunds 16-meter og plasserte ballen rolig i hjørnet bak Sander Østraat.
- Vi fortsatte å dominere banespillet etter målet og fem minutter før pause stoppet Troy Engseth Nyhammer en Sogndalkontring med en strålende takling, ballen spratt til Almar Grindhaug som spilte frem til Martin Alvsaker. Han fant hurtigtoget Magnus Knutsvik som trillet mellom beina på keeper og inn i nettet. 2-1 sto seg til pause.
Østraat med viktig inngripen
Andre omgang fortsatte i samme spor som den første. FK Haugesund hadde mest ball mens et hardkjempende Sogndal lag forsvarte seg heroisk og var farlige på kontringer. Hjemmelaget hadde flere muligheter til å punktere kampen, men avslutningene ble ofte for slappe og upresise.
Mot slutten av kampen mobiliserte bortelaget en sluttspurt og fikk også utligning i det 89. minutt. Like etterpå fikk bortelaget en gedigen mulighet til å få med seg alle tre poengene hjem til Sogndal, men keeper Sander Østraat fikk avverget. Kampen endte dermed 2-2 og frustrerte FK Haugesund-spillere måtte konstatere at drømmen om full pott etter tre spilte kamper røk på målstreken.
Trenerens kommentar
Trener Øyvind Hompland ser tilbake på to meget lærerike oppgjør.
- Jeg er fornøyd med at vi har klart å være periodevis dominerende med ball i begge kamper, og at vi sitter igjen med en dårlig følelse etter å ha spilt uavgjort mot et sterkt Sogndal lag forteller meg at spillerne har kommet et godt stykke og begynner å få betalt for jobben de gjør i hverdagen. Mot Åsane var vi veldig solide defensivt og 1 mot 1- spillet vårt defensivt var sterkt. Dette bygger vi videre på.
Som alltid er det også forbedringspunkter.
- Jeg synes at vi individuelt har vært langt under pari i involveringene våre på siste tredjedel. Vi tar for mange feilvalg, har for mange dårlige 1. touch (både feilvendt og rettvendt) og slår vekk for mange baller som burde kunne skape potensielt store målsjanser. Dette er noe vi må ta på alvor i treningsarbeidet fremover. Begge disse kampene kunne vært avgjort langt tidligere om vi hadde vært bedre.
Hompland gir også ekstra honnør til både enkeltspillere og til Stord IL som la til rette for oppgjøret mot Sogndal.
- Av enkeltspillere syns jeg keeper Sander Østraat med forsvarsfireren Mathias Myklebust, Andreas Ekrene, Tobias Innbjo og Johannes Lutro fremstod solid mot Åsane. Mot Sogndal var 2007-modell Pål Engseth Lie sterk i sin stopperdebut på dette nivået og offensivt var Påls søskenbarn Troy Engseth Nyhammer et stadig uromoment med sine kvikke og smarte bevegelser. Avslutningsvis vil vi i FKH takke Stord IL og daglig leder Roger Matre for lån av bane og at de bidro til å skape en strålende ramme for kampen mot Sogndal.
2 x Kampfakta
Åsane – FK Haugesund 0-2 (0-1)
0-1 Andreas Ekrene (40. minutt)
0-2 Magnus Knutsvik (78. minutt)
Lagoppstilling (Med moderklubb i parantes): Sander Østraat (Stord), Johannes Lutro (Haugar), Andreas Ekrene (Vard), Tobias Innbjo (Vard), Mathias Myklebust (Haugar) Mikkel Hope (Stord), David Øren (Etne), Albert Sjo Hystad (Stord), Martin Alvsaker (Stord) Roy Warholm (Åkra), Magnus Knutsvik (Åkra).
Benyttede innbyttere: Anders Bondhus (Vard), Jonah Brekke Munkvold (Bremnes), Even Robertson (Ferkingstad) og Jonas Sundli-Hardig (Kråkenes) og Vegar Snare Vågen (Stegaberg)
FK Haugesund – Sogndal 2-2 (2-1)
1-0 Emil Skogøy Wåge (26. minutt)
1-1 Sogndal (27. minutt)
2-1 Magnus Knutsvik (41. minutt)
2-2 Sogndal (89. minutt)
Lagoppstilling (Med moderklubb i parantes): Sander Østraat (Stord), Mikkel Hope (Stord), Andreas Ekrene (Vard), Pål Engseth Lie (Bremnes), Anders Bondhus (Vard) Troy Engseth Nyhammer (Bremnes), Almar Gjerd Grindhaug (Djerv 1919), Albert Sjo Hystad (Stord), Martin Alvsaker (Stord), Emil Skogøy Wåge, Magnus Knutsvik (Åkra).
Benyttede innbyttere: Mathias Myklebust (Haugar), Johannes Lutro (Haugar), Roy Warholm (Åkra) og Tobias Innbjo (Vard) og Vegar Snare Vågen (Stegaberg).